Moderní zahrada v tradičním stylu

Na začátku roku 2018 jsem byla oslovena pro návrh velmi příjemné zahrady u nově zrekonstruovaného starého domu. V zahradě zůstaly zadní hospodářské přístavky netradičně kryté podloubím s kamennou dlažbou. Ty nyní fungují jako zázemí pro dům a zahradu a letní kuchyně.

S investory jsme probrali základní požadavky, kterými bylo zohlednění polohy budoucího koupacího jezera, místo pro ohniště, oddělení otevřené části zadní zahrady od dvora. Přáním byla nejen okrasná, ale i užitná hodnota zahrady.


 
 
 
 

 Návrh

Postupně vznikl velmi zajímavý prostor dvou zahrad oddělených živým plotem - nejblíže domu uzavřený dvůr pobytové zahrady, v zadní části pak ovocný sad s extenzivním trávníkem a umístěnými vyvýšenými záhony. Samozřejmě požadavkem byl i moderní vzhled a časová nenáročnost


 
 
 
 
 
 
 

Realizace

 

Realizace proběhla ve dvou etapách. První část se soustředila na vybudování ohniště, které zvládl sám majitel (včetně několika dalších čístí jako jsou vyvýšené záhony, treláž pro révu atd.) a založení záhonů v pobytové části. Teréními úpravami a budováním koupacího jezírka byla zemina využita pro dětskou zónu, která se skládá z valu a který navazuje lezecká stěna, skluzavka, domeček na kuřích nožkách a velký vrbový tunel. Toto všechno také tvoří jako oddělení pobytové zahrady od ovocné. 

Druhou fází bylo osázení prostoru u jezírka, které proběhlo až po jeho úplném dokončení. 

Na zahradě bylo vysázeno množství stromů a keřů. Funkci okrasnou mohou plnit nejen druhy cizokrajné, ale i domácí. Stačí se na tak obyčejný stom jako je kdouloň nebo broskev dívat z jiného úhlupohledu. Navíc, jsou-li tyto stromy vhodně umístěné, např. v trevalkových záhonech, není nutné myslet na opadávající plody. Z druhů stromů nejde opomenout druhy jako je kdouloň, malokorunný kultivar lípy, broskvoň, mišpule, ovocné stromy na zakrslých podnožích pěstovaných ve tvaru vřetene. Z keřů pak stojojí za zmínku muchovník, dřín obecný, rakytník, liska. V zahradě je také množství trvalek od dominantního ŕebříčku, omanu, pře krásky jakymi jsou sasanky, rudbekie, rozrazil, šalvěje po plazivou pupalku, jahodník lesní, kontryhel. To vše a mnoho jinách podrthují styl i ráz zahrady.


 
 
 
 
 
 
 

int(1)

Novinky

  • Vertikutace

    13.8.2012

    Cocktails-drink-colorful-deliciousFar far away, behind the word mountains, far from the countries.

  • Dolor sit amet

    13.8.2012

    Colorido-vidro-cocktails-beber-640x960 Far far away, behind the word mountains, far from the coun.

Kontaktujte nás

!FIRMA

Hhjhsajfhhsadf 123
Hhjhsafjhhj 123 45

E-mail: !EMAIL
Tel.: !TELEFON


Zvětšit mapu